Vertiv SC945DPHC-400 KVM switch Black
- Brand: Vertiv
- Category:
- SKU: SC945DPHC-400
- EAN: 0636430089768
Offer details
Description
and managing of multiple computers, covering various degrees of secure data is required.
Through the USB-C input port, users now have the flexibility of connecting a USB-C
computer using only a USB-C cable
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Console ports | 3.5mm headphone, DisplayPort, HDMI, USB A |
| USB connector type | USB Type-A |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | HDMI/DisplayPort |
| Headphone outputs | 1 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 2 |
| USB 2.0 Type-A hub ports quantity | 3 |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Console DisplayPorts ports quantity | 2 |
| Performance | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | No |
| LED indicators | Status |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | No |
| LED indicators | Status |
| Certification | FCC class A, CE, TUV US, TUV Canada, RCM, VCCI |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Input current | 2.5 A |
| Power source | AC |
| External power adapter | Yes |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Video | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 7.01" (178 mm) |
| Depth | 2.4" (61 mm) |
| Height | 2.2" (56 mm) |
| Weight | 4.19 lbs (1.9 kg) |
| Certificates | |
| Certification | FCC class A, CE, TUV US, TUV Canada, RCM, VCCI |