Vertiv VR3300 rack cabinet 42U Freestanding rack Black, Transparent
- Brand: Vertiv
- Category:
- SKU: VR3300
- EAN: 0767041025248 4061471035003
Offer details
Related Products
Description
Standardize your deployments around the world and bring them online faster with the Vertiv™ VR rack. The Vertiv VR supports a wide variety of equipment, including: servers, storage, switches, routers, PDUs, UPSs, console port servers and KVM switches.
The Vertiv VR is delivered ready for high density environments to serve your mission critical needs — even as they evolve and change. This rack gives you the flexibility you need with easy installation.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 19" |
| Key lock | Yes |
| Rack capacity | 42U |
| Maximum weight capacity (rolling) | 2253.1 lbs (1022 kg) |
| Removable back door | Yes |
| Removable front door | Yes |
| Removable side panels | Yes |
| Back door construction | Steel |
| Front door construction | Steel |
| Side panel construction | Steel |
| Cable management | Yes |
| Mounting hole shape | Square |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 2.13" (5.4 cm) |
| Back door key lock | Yes |
| Front door key lock | Yes |
| Side panel key lock | Yes |
| Type | Freestanding rack |
| Side panels included | Yes |
| Maximum weight capacity | 3000.5 lbs (1361 kg) |
| Material | Metal |
| Product colour | Black, Transparent |
| Certification | EIA 310E, UL2416, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Package volume | 2139847 cm³ |
| Package depth | 54.5" (1385 mm) |
| Package width | 28.5" (724 mm) |
| Package height | 84" (2134 mm) |
| Package weight | 381.4 lbs (173 kg) |
| Width | 23.6" (600 mm) |
| Depth | 47.2" (1200 mm) |
| Height | 78.7" (2000 mm) |
| Weight | 302 lbs (137 kg) |
| Size (imperial) | 19" |
| Maximum weight capacity | 3000.5 lbs (1361 kg) |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 50 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 50 |
| Mounting hardware included in set | 50 each M6 cage nuts and screws, Cage nut installation tool, edge protection for top panel cable entry, T30 extension driver and Keys |
| Packaging data | |
| Mounting kit | Yes |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 50 |
| Package volume | 2139847 cm³ |
| Package depth | 54.5" (1385 mm) |
| Package width | 28.5" (724 mm) |
| Package height | 84" (2134 mm) |
| Package weight | 381.4 lbs (173 kg) |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 50 |
| Mounting hardware included in set | 50 each M6 cage nuts and screws, Cage nut installation tool, edge protection for top panel cable entry, T30 extension driver and Keys |
| Technical details | |
| Package width | 28.5" (724 mm) |
| Package height | 84" (2134 mm) |
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 19" |
| Side panels included | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Rack capacity | 42U |
| Colour | |
| Product colour | Black, Transparent |
| Certificates | |
| Certification | EIA 310E, UL2416, REACH |
| Material | |
| Material | Metal |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |