Western Digital 10TB RED 256MB internal hard drive 5400 RPM 3.5" Serial ATA III
- Brand: Western Digital
- Category:
- SKU: WD100EFAX
- EAN: 5706998584878 0718037847689 76 ...7847689 7612392334101 7330381340819more
Offer details
Related Products
Description
Cooler Temperatures
By reducing power consumption, the operating temperature of your NAS stays cool. With a lower temperature in your system, you can create a more reliable solution for your NAS.
Built for NAS Compatibility
WD Red drives with NASware technology are purpose-built to balance performance and reliability in NAS and RAID environments.
Desktop Drive vs. WD Red Drive
A desktop hard drive is not typically tested and designed for NAS environments. WD Red has features such as NAS compatibility, increased reliability and more.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | NAS |
| HDD sustained transfer rate | 210 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Start/stop cycles | 600000 |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 10 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | NAS |
| HDD sustained transfer rate | 210 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Start/stop cycles | 600000 |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 10 TB |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (write) | 6.2 W |
| Power consumption (read) | 6.2 W |
| Power consumption (idle) | 2.8 W |
| Start-up current | 1.79 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating shock | 65 G |
| Non-operating shock | 250 G |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4" (101.6 mm) |
| Weight | 22.9 oz (650 g) |
| Height | 1.03" (26.1 mm) |
| Depth | 5.79" (147 mm) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Compliance certificates | RoHS |