Western Digital Black internal hard drive 4 TB 7200 RPM 64 MB 3.5" Serial ATA III
- Brand: Western Digital
- Category:
- SKU: WD4003FZEX
- EAN: 5054629346792 7612392244561 40 ...2244561 4054842823323 0806291844169 0808111651940 5054230394434 3540260120195 0809385163252 0809185313918 4016138861167 7180378172318 0144553933115 4053162384538 5052916766421 7180378172301 8032976069363 5053118029901 0804066533225 5269692847170 5054230146866 3610173297519 7290105116178 3722543428246 0718037817231more
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Interface | Serial ATA III |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Storage drive buffer size | 64 MB |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 1.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 1.3 W |
| Power consumption (write) | 9.5 W |
| Power consumption (read) | 9.5 W |
| Power consumption (idle) | 8.1 W |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Non-operating shock | 300 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4" (101.6 mm) |
| Weight | 27.5 oz (780 g) |
| Height | 1" (25.4 mm) |
| Depth | 5.79" (147 mm) |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |