Western Digital Blue PC Mobile internal hard drive 500 GB 5400 RPM 16 MB 2.5" Serial ATA III
- Brand: Western Digital
- Category:
- SKU: WD5000LPCX
- EAN: 0718037810775 4016139004266 07 ...9004266 0767261199354 0641676665751 7426044360352 7612392316725 4053162942325 5054629910115 0098377328230 8032976103579 7180378107754 2522101504303 8435280901105more
Offer details
Related Products
Reasons To Buy

AS MUCH STORAGE AS POSSIBLE FOR YOUR LAPTOP
With the highest possible aerial density inside the thinnest space, the WD Blue mobile hard drives add as much capacity as possible to your laptop PC.
STATE OF THE ART DESIGN
Designed with strong aluminum materials and a hard Tied-Shaft motor, which increases drive pinch strength as much as 30 percent. These features allow for a more rigid structure without degrading performance or increasing power consumption.

Description
Built to WD’s high standards of quality and reliability, WD Blue mobile hard drives offer the features that are ideal for your everyday mobile computing needs.
A Modern Classic
Designed and manufactured with technology found in WD’s original award-winning desktop and mobile hard drives.
Every Drive Has a Purpose
Available in a broad range of entry-level capacities, cache sizes, form factors and interfaces.
Tested in Our Lab for Compatibility
We test hundreds of systems, configurations, and a multitude of platforms to give customers confidence in our drives.
SOLUTIONS FOR YOUR EVERYDAY COMPUTING NEEDS
The WD Blue drive delivers performance, reliability, and capacity, making it an excellent solution for the everyday user.
Recommended Use
WD Blue storage is tested and recommended for use in notebooks, external enclosures and certain industrial applications.
Easy Backup and Upgrade
Acronis True Image WD Edition software, available as a free download, can clone drives and backup your operating system, applications, settings and all of your data.
The WD Advantage
WD puts our products through extensive Functional Integrity Testing (F.I.T.) prior to any product launch.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Laptop |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Start/stop cycles | 600000 |
| Drive ready time | 2.8 s |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Laptop |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Start/stop cycles | 600000 |
| Drive ready time | 2.8 s |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Storage drive buffer size | 16 MB |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.16 W |
| Power consumption (write) | 1.4 W |
| Power consumption (read) | 1.4 W |
| Power consumption (idle) | 0.55 W |
| Start-up current | 1 A |
| Operating voltage | 5 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA III |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2.75" (69.8 mm) |
| Weight | 3.17 oz (90 g) |
| Height | 0.276" (7 mm) |
| Depth | 3.94" (100.2 mm) |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Drive ready time | 2.8 s |