HP 218X High Yield Black Original LaserJet Toner Cartridge
- Brand: HP
- Category:
- SKU: W2180X
- EAN: 0195161016196
Offer details
Trade Prices
Related Products
Reasons To Buy
Meets eco-label emission criteria
To help maintain the indoor air quality where you live and work [4]
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 3200 pages |
| Compatibility | HP 218 toner cartridge works with: HP LaserJet Pro 3201-3204, 3288, 3301, 3301-3304, 3388 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Japan |
| Pallet size (EU) | 43.3 x 28.9 x 45.2" (1100 x 734 x 1148 mm) |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Pallet weight (imperial) | 502 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 43.3 x 37.1 x 49.4" |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 270 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 189 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14.3" (363 mm) |
| Depth | 4.02" (102 mm) |
| Height | 4.37" (111 mm) |
| Package depth | 4.02" (102 mm) |
| Package weight | 27.2 oz (770 g) |
| Weight | 19.4 oz (550 g) |
| Package width | 14.3" (363 mm) |
| Package height | 4.37" (111 mm) |
| Products per pallet | 270 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 43.3 x 37.1 x 49.4" (1100 x 942 x 1254 mm) |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
| Package depth | 4.02" (102 mm) |
| Package weight | 27.2 oz (770 g) |
| Package width | 14.3" (363 mm) |
| Package height | 4.37" (111 mm) |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | HP |
| Pallet size (EU) | 43.3 x 28.9 x 45.2" (1100 x 734 x 1148 mm) |
| Country of origin | Japan |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Pallet weight (imperial) | 502 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 43.3 x 37.1 x 49.4" |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 270 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 189 pc(s) |
| Compatibility | HP 218 toner cartridge works with: HP LaserJet Pro 3201-3204, 3288, 3301, 3301-3304, 3388 |
| Box contents | HP Toner Cartridge |
| Maximum number of stacking cartons | 40 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.4 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 195161016196 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 195161016196 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.4 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Pallet size (EU) | 43.3 x 28.9 x 45.2" (1100 x 734 x 1148 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 43.3 x 37.1 x 49.4" (1100 x 942 x 1254 mm) |
| Pallet weight (imperial) | 502 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 43.3 x 37.1 x 49.4" |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 502.7 lbs (228 kg) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 366 lbs (166 kg) |
| Pallet size (EU) | 43.3 x 28.9 x 45.2" (1100 x 734 x 1148 mm) |
| Products per pallet | 270 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 43.3 x 37.1 x 49.4" (1100 x 942 x 1254 mm) |
| Pallet weight (imperial) | 502 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 43.3 x 37.1 x 49.4" |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 270 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 189 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 40 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |