HP 218X High Yield Magenta Original LaserJet Toner Cartridge
- Brand: HP
- Category:
- SKU: W2183X
- EAN: 0195161016257
Offer details
Trade Prices
Related Products
Reasons To Buy
Meets eco-label emission criteria
To help maintain the indoor air quality where you live and work [4]
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Colour toner page yield | 2500 pages |
| Compatibility | HP 218 toner cartridge works with: HP LaserJet Pro 3201-3204, 3288, 3301, 3301-3304, 3388 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Printing colours | Magenta |
| Country of origin | Japan |
| Pallet size (EU) | 43.3 x 31.1 x 45.2" (1100 x 790 x 1148 mm) |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Pallet weight (imperial) | 533 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 43.3 x 38.8 x 49.4" |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 300 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 216 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14.3" (363 mm) |
| Depth | 3.78" (96 mm) |
| Height | 4.37" (111 mm) |
| Package depth | 3.78" (96 mm) |
| Package weight | 26.1 oz (740 g) |
| Weight | 18.7 oz (530 g) |
| Package width | 14.3" (363 mm) |
| Package height | 4.37" (111 mm) |
| Products per pallet | 300 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 43.3 x 38.8 x 49.4" (1100 x 986 x 1254 mm) |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Printing colours | Magenta |
| Packaging data | |
| Package depth | 3.78" (96 mm) |
| Package weight | 26.1 oz (740 g) |
| Package width | 14.3" (363 mm) |
| Package height | 4.37" (111 mm) |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | HP |
| Pallet size (EU) | 43.3 x 31.1 x 45.2" (1100 x 790 x 1148 mm) |
| Country of origin | Japan |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Pallet weight (imperial) | 533 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 43.3 x 38.8 x 49.4" |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 300 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 216 pc(s) |
| Compatibility | HP 218 toner cartridge works with: HP LaserJet Pro 3201-3204, 3288, 3301, 3301-3304, 3388 |
| Box contents | HP Toner Cartridge |
| Maximum number of stacking cartons | 40 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.4 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 195161016257 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 195161016257 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.4 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Pallet size (EU) | 43.3 x 31.1 x 45.2" (1100 x 790 x 1148 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 43.3 x 38.8 x 49.4" (1100 x 986 x 1254 mm) |
| Pallet weight (imperial) | 533 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 43.3 x 38.8 x 49.4" |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 535.7 lbs (243 kg) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 30 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 396.8 lbs (180 kg) |
| Pallet size (EU) | 43.3 x 31.1 x 45.2" (1100 x 790 x 1148 mm) |
| Products per pallet | 300 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 43.3 x 38.8 x 49.4" (1100 x 986 x 1254 mm) |
| Pallet weight (imperial) | 533 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 43.3 x 38.8 x 49.4" |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 300 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 216 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 40 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |