Offer details
Description
Features
Fast printing. Strong protection.
- Grab pages and go—without waiting around. This printer wakes up and prints faster than the competition.
- Breeze through multipage documents with two-sided printing that’s faster than leading competitors.
- Protect information and control access to confidential print jobs with HP JetAdvantage Private Print.
- Keep printing safe from boot up to shutdown with security features that guard against complex threats.
More. Pages, Performance, and Protection.
- Get the most prints for your money—with Original HP High Yield Color Toner cartridges with JetIntelligence.
- Count on professional quality at high speeds with HP ColorSphere 3 toner.
- Help ensure you’re getting the authentic HP quality you paid for with innovative anti-fraud technology.
- Print right away with preinstalled toner cartridges. Replace them with optional high-yield cartridges.
Easy management. Efficient printing.
- Easily manage print jobs directly at the printer—just tap and swipe the 3-inch (7.6 cm) touchscreen.
- Easily print Microsoft® Word and PowerPoint® documents—now directly from your USB drive.
- Easily manage devices and settings using HP Web Jetadmin with a suite of essential management features.
- Print using less energy than competitors—enhanced by Original HP Toner cartridges with JetIntelligence.
Stay connected with easy mobile printing options
- Easily print from a variety of smartphones and tablets—generally no setup or apps required.
- Count on wireless direct printing in the office—from mobile devices—without accessing the company network.
- Help workers print with just a touch of their NFC-enabled mobile device to the printer—no network needed.
- Easily access, print, and share resources with Ethernet and wireless networking.
Specifications
| Print technology | |
|---|---|
| Duplex printing mode | Auto |
| Number of print cartridges | 4 |
| Print technology | Laser |
| Recommended duty cycle | 750 - 4000 pages per month |
| Printing colours | Black, Cyan, Yellow, Magenta |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour | Yes |
| Input capacity | |
| Paper input type | Paper tray |
| Maximum input capacity | 850 sheets |
| Output capacity | |
| Maximum output capacity | 150 sheets |
| Print quality | |
| Print technology | Laser |
| Network ready | Yes |
| Recommended duty cycle | 750 - 4000 pages per month |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour | Yes |
| Memory | |
| Maximum internal memory | 256 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Processor | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Printing | |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print technology | Laser |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 27 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 9 s |
| Time to first page (colour, normal) | 9.9 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 27 ppm |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour | Yes |
| Features | |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Colour | Yes |
| Control type | Touch |
| Number of print cartridges | 4 |
| Recommended duty cycle | 750 - 4000 pages per month |
| Printing colours | Black, Cyan, Yellow, Magenta |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| HP segment | Small medium business |
| Page description languages | PCL 5c, URF, PCL 6, PostScript 3 |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 300 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| Paper input type | Paper tray |
| Maximum output capacity | 150 sheets |
| Maximum input capacity | 850 sheets |
| Paper tray 2 input capacity | 250 sheets |
| Maximum number of input trays | 3 |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A5, A6, A4 |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B6, B5 |
| Paper tray media types | Envelopes, Glossy paper, Bond paper, Photo paper, Card stock, Plain paper, Pre-printed, Labels, Recycled paper |
| Ports & interfaces | |
| Standard interfaces | Ethernet, USB 2.0, Wireless LAN |
| Direct printing | Yes |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Maximum internal memory | 256 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Sound pressure level (printing) | 49 dB |
| Sound power level (standby) | 4.8 dB |
| Network | |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Google Cloud Print, HP ePrint, Mopria Print Service |
| Network ready | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11g, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Design | |
| Built-in display | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 3" |
| Product colour | White |
| Control type | Touch |
| Market positioning | Home & office |
| Technical details | |
| Built-in display | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 3" |
| Drivers included | Yes |
| Product colour | White |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Power consumption (printing) | 570 W |
| Sustainability certificates | Blue Angel, EPEAT Silver, ENERGY STAR |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 17.6 W |
| Power consumption (off) | 0.06 W |
| Power consumption (printing) | 570 W |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Blue Angel, EPEAT Silver, ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 14.9" (379 mm) |
| Width | 16.2" (412 mm) |
| Weight | 41.7 lbs (18.9 kg) |
| Package width | 19.6" (497 mm) |
| Package height | 23" (583 mm) |
| Height | 11.6" (295 mm) |
| Depth | 18.5" (469 mm) |
| Package weight | 48.7 lbs (22.1 kg) |
| Packaging data | |
| Software CD | Yes |
| Documentation CD | Yes |
| Package depth | 14.9" (379 mm) |
| Package width | 19.6" (497 mm) |
| Package height | 23" (583 mm) |
| Package weight | 48.7 lbs (22.1 kg) |
| Included cartridge capacity (black) | 11000 pages |
| Drivers included | Yes |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Cables included | AC |
| Packaging content | |
| Included cartridge capacity (black) | 11000 pages |
| Software CD | Yes |
| Documentation CD | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Cables included | AC |
| Brand-specific features | |
| HP ePrint | Yes |
| HP Web Jetadmin | Yes |
| HP Auto-On/Auto-Off | Yes |
| HP Management tools | HP JetAdvantage Security Manager; HP SNMP Proxy Agent; HP WS Pro Proxy Agent |
| HP Software provided | HP Connected, HP Device Experience (DXP), HP PCL 6 (XPS) Printer Driver, HP Software Installer/Uninstaller |
| HP segment | Small medium business |
| Other features | |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Power consumption (printing) | 570 W |