HP EliteDesk 8 Mini G1a Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition AMD Ryzen AI 7 PRO PRO 350 64 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Windows 11 Pro Mini PC Black
- Brand: HP
- Category:
- SKU: C3XG5UT#ABA
- EAN: 0199485629421 0199485629407
Offer details
Reasons To Buy
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[5]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.[6]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[8]
Speed up the basics of IT management
Help reduce downtime and total cost of ownership of your HP PCs with the HP Manageability Integration Kit. This solution helps expedite image creation and simplify routine management of hardware, BIOS, security, and software updates.[13]
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1,9]
Powered to thrive
Enjoy the next-gen AI performance provided by an AMD Ryzen™ processor[2] with an up to 50 TOPS NPU.[3]
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[10]
Simple PC management
Spend less time and get right to the updates you need with HP Support Assistant.[7]
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.[12]
Easy to deploy
The compact 1L chassis provides flexible deployment options.
Description
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen PRO 3000 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | PRO 350 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen AI 7 PRO |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 66 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 860M |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Performance | |
| Market positioning | Premium |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | Mini PC |
| Motherboard chipset | Intel® Q870 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Microphone in | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply | 120 W |
| Technical details | |
| Product type | Mini PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Motherboard chipset | Intel® Q870 |
| Sustainable technologies and materials | Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and I/O strip; 55% post-consumer recycled plastic; 100% recycled rare earth elements in speaker; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199485629421 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Colour name | Jack black |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Display | |
| Display included | No |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199485629421 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 19.6" (498 mm) |
| Package depth | 5.2" (132 mm) |
| Width | 6.97" (177 mm) |
| Depth | 7.13" (181 mm) |
| Height | 6.97" (177 mm) |
| Package weight | 6.5 lbs (2.95 kg) |
| Weight | 2.98 lbs (1.35 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 19.6" (498 mm) |
| Package depth | 5.2" (132 mm) |
| Package weight | 6.5 lbs (2.95 kg) |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Input device model | HP Wired 320M Mouse |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Display included | No |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and I/O strip; 55% post-consumer recycled plastic; 100% recycled rare earth elements in speaker; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | AMD |