HP Z4 Rack G5 Wolf Pro Security Edition Intel Xeon W W3-2525 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD NVIDIA RTX 2000 Ada Windows 11 Pro Rack-mounted chassis Workstation Black
- Brand: HP
- Category:
- SKU: BG8W1UT#ABA
- EAN: 0199251091186 0199251091179
Offer details
Reasons To Buy
Upgrade and expand with ease
Invest in the technology you need now and expand as the compute demands of your workforce evolve. With an easily accessible, tool-less design, get access to add or swap components—like graphics, memory, and storage.
Accelerating advanced AI in-house
Accelerate AI development and inferencing with the Z4 Rack AI workstation, support for entry or high-end graphics delivering impressive AI TOPS for advanced AI. Achieve insights faster by securely handling data on your local workstation.
Designed with the planet in mind
At HP, we care about the impact our products have on our people, communities, and the planet. Z products are designed with sustainability at the forefront. So, you can take pride in choosing Z, knowing that you are helping protect our shared future.[2]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
NVIDIA RTX™ Graphics
Tackle advanced video editing, machine learning and simulation projects
Ultra Fast Memory Configurations
Accelerate your workflow and power through memory-intensive workloads with fast visualization, advanced visual effects, and rendering.
Power Supply
With dual power supply, you have power to stay up and running. Choose an aggregated option—combining two 675W power supplies—or a redundant option for critical workflows.
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[3]
Workhorse Power. Compact 1U size
This 1U workstation packs impressive power for advanced VFX, 3D modeling, and rendering. Get an Intel® Xeon® W-series CPU,[1] support for entry or high-end graphics, and large memory configurations, all with room to upgrade and expand.
Intel® Xeon® W processor
Get optimized performance whether your professional application utilizes high core count or high frequency with the Intel® Xeon® W processor.[1]
Expansion Slots
Support the highest performance workflows, today and beyond.
Description
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 22.5 MB |
| Processor frequency | 3.5 GHz |
| Processor model | W3-2525 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor socket | LGA 4677 (Socket E) |
| Processor threads | 16 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Intel Xeon W |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 0 |
| Processor base power | 175 W |
| Maximum turbo power | 210 W |
| Memory | |
| ECC | No |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory data transfer rate | 4800 MT/s |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD memory type | TLC |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX 2000 Ada |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board graphics card model | Not available |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Performance | |
| Market positioning | Performance |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Product type | Workstation |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Motherboard chipset | Intel W790 |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Audio chip | Realtek ALC3205-CG |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
| Power supply | 675 W |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Workstation |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Rack-mounted chassis |
| Cable lock slot | Yes |
| Motherboard chipset | Intel W790 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251091186 |
| Design | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Rack-mounted chassis |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Display | |
| Display included | No |
| Brand-specific features | |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | Full volume encryption; HP Secure Erase; Kensington lock slot; Secure authentication; TPM 2.0 certified; HP BIOSphere; HP Sure Run; HP Sure Click; HP Sure Sense; HP Sure Admin; HP Platform Certificate; HP Sure Start; HP Sure Recover; Self-Encrypted Drives |
| HP Management tools | HP Anyware Remote System Controller; HP Client Management Script Library (download); HP Cloud Recovery; HP Driver Packs; HP Image Assistant Gen5 (download) |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251091186 |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3205-CG |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 480 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 17.2" (438 mm) |
| Depth | 25.8" (656 mm) |
| Height | 1.69" (43 mm) |
| Weight | 20.9 lbs (9.5 kg) |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Display included | No |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 480 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 237 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 237 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 2 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Other features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | No |
| Processor manufacturer | Intel |