Jabra GN2100 Headset Wired Neck-band, Ear-hook Office/Call center Bluetooth Black
- Brand: Jabra
- Category:
- SKU: 2104-820-105
- EAN: 0706487009528 0666667807170
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Multiple wearing options
Wear it exactly the way you want. Choose from four different wearing styles: headband, behind the neck, ear hook or ear loop. Comes with a selection of ear plates and ear cushions.
Stylish & comfortable design
GN2100 looks great and is built for comfort. Its lightweight frame and adjustable boom-arm guarantee the perfect fit for all-day wear.
Noise-cancelling microphones
Make yourself heard. Advanced noise-cancelling microphones filter out ambient noise and make sure only your voice comes through.
Description
An award-winning headset series for businesses and call centers that features a variety of wearing styles and a comfortable fit
The Jabra GN2100 headset proves that style and performance can seamlessly work together in the contact centre or office. The Jabra GN2100 combines advanced noise-cancelling microphone technology, real life durability, and the flexibility to choose your preferred wearing style, all in a lightweight, great looking corded headset.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Neck-band, Ear-hook |
| Product colour | Black |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 80 - 15000 Hz |
| Headphone sensitivity | 118 dB |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 4000 Hz |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.41 oz (40 g) |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Ear pad material | Leatherette |
| Technical details | |
| Removable earhook | Yes |
| Removable head-band | Yes |
| Other features | |
| Quick start guide | Yes |