Kensington ClickSafe Keyed Laptop Lock
- Brand: Kensington
- Category:
- SKU: K64637WW
- EAN: 8944467976473 0163120574186 50 ...0574186 5054533170896 7123290453288 0013044020828 0085896646372 0854586962678 0705487007817 0777785625222 0809393878766 0999994680353 5052217314499 0858966463724 0071090098642 0807034595706 5054484170891more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
AC ClickSafe Keyed Laptop Lock The 1-Step Security Solution |
210569 | |||
|
, EOL, CLICKSAFE LAPTOP LOCK |
K64637WW |
Related Products
Reasons To Buy
One-Handed Operation
With a simple click onto the ClickSafe Security Anchor on your device, the lock is securely attached without the need to use a key
Register & Retrieve
Kensington’s online key registration program that allows for quick, secure and easy key replacement if it ever gets lost or stolen
Cut-Resistant Cable
Made of engineered carbon steel and sheathed in protective plastic, it offers the same level of cut-resistance and theft-resistance of much thicker cables while providing easier mobility
ClickSafe® Locking Technology
After the ClickSafe Security Anchor featuring a T-Bar has been securely mounted into the Kensington Security Slot on your device, the ClickSafe lockhead can be attached in a single click with one hand, providing an unparalleled level of security and higher employee compliance
Anti-Tampering System
The disk-style lock utilizes a built-in defense system that is nearly impossible to bump or pick, resisting attempts at tampering
Strong Lock Head
Tested against the most rigorous and thorough standards in the industry, the lock is tamper-resistant and will durably perform time after time
Description
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Cable length | 59.1" (1.5 m) |
| Cable diameter | 0.197" (5 mm) |
| Cable lock security features | ClickSafe |
| Cable construction | 7x7 |
| Features | |
| Lock type | Key |
| Cable length | 59.1" (1.5 m) |
| Cable diameter | 0.197" (5 mm) |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Cable lock security features | ClickSafe |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 59.1" (1.5 m) |
| Cable diameter | 0.197" (5 mm) |
| Package dimensions (WxDxH) | 8.27 x 1.18 x 6.3" (210 x 30 x 160 mm) |
| Package weight | 7.41 oz (210 g) |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 8.27 x 1.18 x 6.3" (210 x 30 x 160 mm) |
| Package weight | 7.41 oz (210 g) |
| Material | |
| Material | Steel |