Tripp Lite DDR0710SC holder Active holder Tablet/UMPC Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: DDR0710SC
- EAN: 0037332190543
Offer details
Related Products
Description
Attaches to Most Desks, Tables and Workstations
Clamps securely to most flat surfaces up to 1.6 in. thick
Fits most tablets from 7 to 10 in.
Mounts above or below your workspace's surface
Upside-down mounting lets you read recipes or instructions at eye level
Flexible arm lets you adjust height and angle for comfortable viewing
Full 360° rotation in both portrait and landscape orientations
Installs in Seconds
No tools necessary
Supports up to 2.2 lbs (1 kg)
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Type | Active holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Metal, Plastic |
| Country of origin | China |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Ergonomics | |
| Minimum screen size | 7" |
| Maximum screen size | 10" |
| Angle of rotation | 360° |
| Weight & dimensions | |
| Width | 9.61" (244.1 mm) |
| Depth | 2.75" (69.8 mm) |
| Height | 7.17" (182.1 mm) |
| Weight | 20.5 oz (580 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 8.26" (209.8 mm) |
| Package depth | 11.4" (290.1 mm) |
| Package height | 3.15" (80 mm) |
| Package weight | 27.5 oz (780 g) |
| Technical details | |
| Adjustable | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 17.3" (439.9 mm) |
| Master (outer) case length | 16.9" (429.8 mm) |
| Master (outer) case height | 12.2" (309.9 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 19.2 lbs (8.72 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332190540 |
| Harmonized System (HS) code | 8302.50.0000 |
| Other features | |
| Maximum weight capacity | 2.2 lbs (1 kg) |