Tripp Lite DCTM TV mount/stand 37" Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: DCTM
- EAN: 0037332223456 0373321818860 00 ...1818860 0012304208693 0037332181886more
Offer details
Trade Prices
Description
The DCTM adjusts with one easy touch to customize your viewing at any time. A 90° swivel and -20° tilt capability minimizes glare and provides comfortable viewing from multiple angles.
The durable all-metal pole extends from 24 to 34 inches and supports up to 66 lbs (30 kgs). The scratch-resistant powder-coated finish tolerates frequent handling and blends with any décor. Installation hardware is included. Conforms to VESA-compliant displays with any of the following mounting hole patterns: 75 x 75 mm, 75 x 100 mm, 75 x 200 mm, 100 x 75 mm, 100 x 100 mm, 100 x 200 mm, 200 x 75mm, 200 x 100 mm and 200 x 200 mm.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Minimum screen size | 10" |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100,200 x 100,200 x 200 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm) |
| Maximum VESA mount | 7.87 x 7.87" (200 x 200 mm) |
| Maximum screen size | 37" |
| Maximum weight capacity | 80 lbs (36.3 kg) |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 11 - 21" (279.4 - 533.4 mm) |
| Tilt angle range | -30 - 0° |
| Swivel angle | 90° |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling |
| Adjustable | Yes |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 6.3" (160 mm) |
| Depth | 38" (965.2 mm) |
| Height | 5.4" (137.2 mm) |
| Weight | 4.89 lbs (2.22 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 9.8" (248.9 mm) |
| Package depth | 20.1" (510.5 mm) |
| Package height | 21.1" (535.9 mm) |
| Package weight | 5.29 lbs (2.4 kg) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 12.6" (320 mm) |
| Master (outer) case length | 10.6" (269.2 mm) |
| Master (outer) case height | 21.5" (546.1 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 28.2 lbs (12.8 kg) |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332223453 |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Ceiling |
| Adjustable | Yes |
| Country of origin | China |