Tripp Lite DDR0810TRI holder Passive holder Tablet/UMPC Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: DDR0810TRI
- EAN: 0037332190536
Offer details
Related Products
Description
Ideal for Most Desks, Tables and Workstations
Fits most tablets from 8 to 10 in.
Flexible 8 in. legs bend to stabilize tablet on uneven surfaces
Legs can wrap around objects for maximum effect
Rubber feet provide strong grip on most surfaces
Full 360° rotation for both portrait and landscape orientations
Assembles in Seconds
No tools necessary
Supports up to 2.2 lbs (1 kg)
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Country of origin | China |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Ergonomics | |
| Minimum screen size | 8" |
| Maximum screen size | 10" |
| Angle of rotation | 360° |
| Power | |
| Power source type | Not supported |
| Weight & dimensions | |
| Width | 8.26" (209.8 mm) |
| Depth | 8.26" (209.8 mm) |
| Height | 8.07" (205 mm) |
| Weight | 9.17 oz (260 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 4.52" (114.8 mm) |
| Package depth | 10.6" (270 mm) |
| Package height | 2.75" (69.8 mm) |
| Package weight | 12 oz (340 g) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 11.2" (284.5 mm) |
| Master (outer) case length | 23.4" (595.1 mm) |
| Master (outer) case height | 14.6" (369.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 19.9 lbs (9.04 kg) |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332190533 |
| Harmonized System (HS) code | 3926.90.9985 |
| Other features | |
| Maximum weight capacity | 2.2 lbs (1 kg) |