Tripp Lite IS500HG surge protector White 4 AC outlet(s) 120 V 120.1" (3.05 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: IS500HG
- EAN: 0373321158980
Offer details
Related Products
Description
- The IS500HG Medical Grade Isolation Transformer offers line isolation and continuous noise filtering
- Internal low-impedance isolation transformer with Faraday shield offers 100% isolation from the input AC line
- Full UL60601-1 medical-grade listing with hospital-grade plug and outlet receptacles makes Isolator Hospital Grade transformers ideal for the protection of
- sensitive electronic equipment in patient-care areas.
- Reduces the cumulative leakage current of the Isolator and connected equipment to levels less than 100 microamps.
- Secondary neutral-to-ground bonding eliminates common mode noise, providing an isolated ground reference for sensitive equipment
- Serves as an inexpensive alternative to dedicated circuits and site electrical upgrades
- Removes EMI/RFI noise, utility switching transients, load-generated harmonics and ground loops
- Active transformer filtering offers continuous common-mode noise rejection with no wearable parts; unique ability to reduce surges in the worst of power
- environments to harmless levels
- Reduces 6000V IEEE587 Cat A&B ring wave and combination wave test surges to only 0.5V common mode
- Includes 4 widely spaced NEMA 5-15R hospital-grade output receptacles, a 10-ft. power cord, hospital-grade input plug, circuit breaker overload
- protection and lighted power switch.
- Rugged all-metal unit housing; ships ready for upright tower placement in any industrial, medical, office or network environment
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 680 J |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Nominal current output | 4.2 A |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Country of origin | Taiwan |
| EMI/RFI noise filtering | 65 dB |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | White |
| Technical details | |
| Capacity | 500 W |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 22.3 lbs (10.1 kg) |
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| Width | 6.25" (158.8 mm) |
| Depth | 9.25" (235 mm) |
| Height | 5.75" (146 mm) |
| Packaging data | |
| Package weight | 22.5 lbs (10.2 kg) |
| Package width | 9" (228.6 mm) |
| Package depth | 11.4" (289.6 mm) |
| Package height | 8.3" (210.8 mm) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | Taiwan |
| Dimensions (WxDxH) | 6.25 x 9.25 x 5.75" (158.7 x 234.9 x 146 mm) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 11.8" (299.7 mm) |
| Master (outer) case length | 18.5" (469.9 mm) |
| Master (outer) case height | 9.6" (243.8 mm) |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332115895 |
| Master (outer) case gross weight | 46.5 lbs (21.1 kg) |