Tripp Lite LC1800 line conditioner 6 AC outlet(s) 1800 W Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: LC1800
- EAN: 0373320400394 0777787361333
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet type | NEMA 5-15R |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Cord length | 275.6" (7 m) |
| Product colour | Black |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332040036 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case width | 10.6" (269.2 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 42.3 lbs (19.2 kg) |
| Master (outer) case length | 18.1" (459.7 mm) |
| Master (outer) case height | 16.6" (421.6 mm) |
| Package width | 8.6" (218.4 mm) |
| Package weight | 10.9 lbs (4.96 kg) |
| Package height | 7.7" (195.6 mm) |
| Package depth | 10.2" (259.1 mm) |
| Power | |
| Output power | 1800 W |
| UPS AC suppression rating | 1200 J |
| Weight & dimensions | |
| Width | 6" (152.4 mm) |
| Depth | 7" (177.8 mm) |
| Height | 7" (177.8 mm) |
| Weight | 9.59 lbs (4.35 kg) |
| Package width | 8.6" (218.4 mm) |
| Package weight | 10.9 lbs (4.96 kg) |
| Package height | 7.7" (195.6 mm) |
| Package depth | 10.2" (259.1 mm) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Taiwan |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case width | 10.6" (269.2 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 42.3 lbs (19.2 kg) |
| Master (outer) case length | 18.1" (459.7 mm) |
| Master (outer) case height | 16.6" (421.6 mm) |