Tripp Lite LS606M line conditioner 6 AC outlet(s) 600 W White
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: LS606M
- EAN: 0646444833721 0162822329544 01 ...2329544 0141291033213 0373321162468more
Offer details
Related Products
Description
Protects Valuable Electronics
- Rated at 120V/600W/5A
- Ideal for computers, routers, modems, printers, home theater components and point-of-sale equipment
- Connect up to 6 electronic devices to the rear NEMA 5-15R outlets
- Compact unit (5.5 in. high) fits comfortably into your computer or home theater setup
Automatic Voltage Regulation (AVR)
- Monitors incoming AC power and keeps equipment working through brownouts and prolonged overvoltage conditions
- Corrects undervoltages as low as 85V and overvoltages up to 147V
- Boosts input voltages below 102V by 13.4%
- Reduces input voltages above 130V by 10.4%
AC Line Surge Suppression
- 720 joules of network-grade surge suppression protects against potentially harmful power surges and spikes
- Includes full normal (H-N) and common (N-G/H-G) line surge suppression
EMI/RFI Line Noise Filtering
- Removes electromagnetic and radio frequency interference that can disrupt or damage your equipment’s performance
Built-In Diagnostics
- Front-panel LEDs indicate boost, trim and normal AVR operation
- Lighted on/off switch provides one-touch power control over all components
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet type | NEMA 5-15R |
| LED indicators | Operation |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Cord length | 72" (1.83 m) |
| Product colour | White |
| Certification | UL1012, cUL |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332116243 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case width | 17.7" (449.6 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 27.6 lbs (12.5 kg) |
| Master (outer) case length | 14.4" (365.8 mm) |
| Master (outer) case height | 8.3" (210.8 mm) |
| Package width | 5.7" (144.8 mm) |
| Package weight | 4.61 lbs (2.09 kg) |
| Package height | 5.8" (147.3 mm) |
| Package depth | 7.2" (182.9 mm) |
| Power | |
| Output power | 600 W |
| AC input voltage | 120 V |
| UPS AC suppression rating | 720 J |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4.75" (120.6 mm) |
| Depth | 4.75" (120.6 mm) |
| Height | 5.5" (139.7 mm) |
| Weight | 3.79 lbs (1.72 kg) |
| Package width | 5.7" (144.8 mm) |
| Package weight | 4.61 lbs (2.09 kg) |
| Package height | 5.8" (147.3 mm) |
| Package depth | 7.2" (182.9 mm) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Taiwan |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case width | 17.7" (449.6 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 27.6 lbs (12.5 kg) |
| Master (outer) case length | 14.4" (365.8 mm) |
| Master (outer) case height | 8.3" (210.8 mm) |