Tripp Lite LR1000 voltage regulator 4 AC outlet(s) Anthracite
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: LR1000
- EAN: 0042111786732 0373320401520 08 ...0401520 0881119752918 0080479540511more
Offer details
Related Products
Description
A 340-joule surge suppression rating meets the IEEE-587 standard for surge suppression (both categories A and B) and prevents spikes from inflicting damage, data loss or corruption and audio/video performance problems on your connected equipment. EMI/RFI noise filtering protects your AC line from disruptive electromagnetic and radio interference.
Just connect the detachable 2-meter NEMA 5-15P to C13 power cord to an AC power source, and plug up to four devices into the outlets. Two NEMA 5-15R and two C13 outlets accommodate a variety of connected components. An included UNIPLUGINT universal adapter allows most worldwide plug configurations to connect to the LR1000’s C13 outlets. You can monitor incoming voltage levels using the three diagnostic LEDs on the front panel. The compact LR1000 fits comfortably into your computer or home theater setup.
Specifications
| Outputs | |
|---|---|
| Output voltage | 230 V |
| Output power | 1000 W |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, NEMA 5–15R |
| Power | |
| Surge energy rating | 1200 J |
| Technical details | |
| Product colour | Anthracite |
| Package width | 10.3" (260.4 mm) |
| Package height | 8" (203.2 mm) |
| Package depth | 8.75" (222.2 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332010152 |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 6" (152.4 mm) |
| Depth | 7" (177.8 mm) |
| Height | 7" (177.8 mm) |
| Weight | 7.76 lbs (3.52 kg) |
| Sound emission | |
| Noise level | 75 dB |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 8.99 lbs (4.08 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 18" (457.2 mm) |
| Master (outer) case length | 10.5" (266.7 mm) |
| Master (outer) case height | 16.5" (419.1 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 37 lbs (16.8 kg) |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |