Tripp Lite UNIPLUGINT electrical power plug C14 Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: UNIPLUGINT
- EAN: 0037332080677 0373320806776 07 ...0806776 0727298403398 5054533690356 5054484690351more
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
This outlet adapter is specifically designed to accept many types of international plugs, including common British, French and German types. The UNIPLUGINT is a direct plug-in module that connects directly to a wall outlet or an outlet on a power protection device, such as a surge protector. The IEC-320 C14 input connects to a C13 receptacle. Note
: The UNIPLUGINT is not a voltage converter, so verify equipment voltage compatibility before connection.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Type | C14 |
| Product colour | Black |
| Certification | RoHS |
| Power | |
| AC input voltage | 125 V |
| Maximum current | 15 A |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.76 oz (50 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package weight | 2.12 oz (60 g) |
| Package height | 6" (152.4 mm) |
| Package depth | 1" (25.4 mm) |
| Technical details | |
| Type | C14 |
| Product colour | Black |
| Certification | RoHS |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case width | 9.6" (243.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 2.6 lbs (1.18 kg) |
| Master (outer) case length | 6.9" (175.3 mm) |
| Master (outer) case height | 4.8" (121.9 mm) |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package weight | 2.12 oz (60 g) |
| Package height | 6" (152.4 mm) |
| Package depth | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332080674 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case width | 9.6" (243.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 2.6 lbs (1.18 kg) |
| Master (outer) case length | 6.9" (175.3 mm) |
| Master (outer) case height | 4.8" (121.9 mm) |