Tripp Lite MR1208TRAY multimedia cart/stand Black, Gray Flat panel Multimedia stand
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: MR1208TRAY
- EAN: 0037332190710
Offer details
Related Products
Description
Ideal for Monitors, Laptops or Printers
Raises monitor 4 in. above desk surface to free up valuable work space
Helps ease strain on eyes and neck
For home or office
Multi-Compartment Tray
Revolves 360° for easy access to coins, paper clips, pins, staples and other office supplies
Durable Construction
Large 8 x 12 in. platform supports up to 40 lb.
Rubber feet secure riser in place on smooth surfaces
Rear cable organizer prevents cable clutter
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Type | Multimedia stand |
| Recommended usage | Flat panel |
| Maximum weight capacity | 39.7 lbs (18 kg) |
| Number of drawers | 1 drawer(s) |
| Product colour | Black, Gray |
| Harmonized System (HS) code | 3926.90.9985 |
| Technical details | |
| Package width | 11" (279.9 mm) |
| Package height | 3.35" (85.1 mm) |
| Package depth | 13.8" (350 mm) |
| Country of origin | China |
| Type | Multimedia stand |
| Recommended usage | Flat panel |
| Maximum weight capacity | 39.7 lbs (18 kg) |
| Number of drawers | 1 drawer(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Height | 3.28" (83.3 mm) |
| Width | 13.8" (350 mm) |
| Depth | 11" (279.4 mm) |
| Weight | 6 oz (170 g) |
| Colour | |
| Product colour | Black, Gray |
| Packaging data | |
| Package width | 11" (279.9 mm) |
| Package height | 3.35" (85.1 mm) |
| Package depth | 13.8" (350 mm) |
| Package weight | 2.36 lbs (1.07 kg) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 14.6" (370.1 mm) |
| Master (outer) case length | 22.8" (579.9 mm) |
| Master (outer) case height | 14.6" (370.1 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 21.1 lbs (9.57 kg) |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332190717 |
| Harmonized System (HS) code | 3926.90.9985 |