Tripp Lite N030-100-STR wire connector Transparent
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: N030-100-STR
- EAN: 0037332206060
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
Ideal for data and voice applications, these reliable RJ45 connectors are designed to terminate round Cat5e cable, such as N020-Series patch cabling. Their 15-micron gold-plated contacts ensure reliable signal transmission throughout the cable run, and their staggered nose pattern reduces near-end crosstalk. They are compatible with most RJ45 crimping tools (with AMP an exception).
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Transparent |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Packaging data | |
| Package weight | 6.35 oz (180 g) |
| Package depth | 2" (50.8 mm) |
| Package width | 2.4" (61 mm) |
| Package height | 4.3" (109.2 mm) |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Technical details | |
| Package width | 2.4" (61 mm) |
| Package height | 4.3" (109.2 mm) |
| Interface type | Cat5e |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332206067 |
| Colour | |
| Product colour | Transparent |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 5.5" (139.7 mm) |
| Master (outer) case length | 13.3" (337.8 mm) |
| Master (outer) case height | 4.7" (119.4 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 4.7 lbs (2.13 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332206067 |