Tripp Lite P022-006 power cable Black 70.9" (1.8 m) NEMA 5-15P NEMA 5-15R
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P022-006
- EAN: 0037332205964
Offer details
Related Products
Description
Extension Cord Extends Existing Power Cord by 6 ft.
- Tested to ANSI/UL 62 and 817 and CAN/CSA C22.2 no. 21 and 49
- 120V/10A rating
- 18 AWG
- Fully molded NEMA 5-15P and NEMA 5-15R connectors
- Durable SJT jacket built to last
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | NEMA 5-15R |
| Connector 1 | NEMA 5-15P |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable type | SJT |
| AWG wire size | 18 |
| Connector 2 | NEMA 5-15R |
| Connector 1 | NEMA 5-15P |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 120 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package width | 11.8" (299.7 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 11" (278.9 mm) |
| Package weight | 8.11 oz (230 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Country of origin | Vietnam |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332205961 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 11.8" (299.7 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 11" (278.9 mm) |
| Package weight | 8.11 oz (230 g) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 5 lbs (2.27 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 13" (330.2 mm) |
| Master (outer) case length | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case height | 19.7" (500.1 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | Vietnam |