Tripp Lite P046-006-LL-30A power cable Black 70.9" (1.8 m) NEMA L5-30P NEMA L5-30R
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P046-006-LL-30A
- EAN:
Offer details
Related Products
Description
- NEMA L5-30R receptacle at opposite end
- Molded locking connectors prevent accidental disconnection
- Integral strain relief
- 125V/30A rating
- Durable PVC jacket
- 6 ft. long
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | NEMA L5-30R |
| Connector 1 | NEMA L5-30P |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Jacket material | Nylon/Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connector 2 | NEMA L5-30R |
| Connector 1 | NEMA L5-30P |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 125 V |
| Input current | 30 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 65% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 65% |
| Packaging data | |
| Package width | 9" (228.6 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 11.5" (292.1 mm) |
| Package weight | 30.3 oz (860 g) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Jacket material | Nylon/Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332200935 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 9" (228.6 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 11.5" (292.1 mm) |
| Package weight | 30.3 oz (860 g) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 18.5 lbs (8.39 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 24.1" (612.1 mm) |
| Master (outer) case length | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case height | 27" (685.8 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |