Tripp Lite P500-010 VGA cable 120.1" (3.05 m) VGA (D-Sub) Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P500-010
- EAN: 0037332128096 0172302814194 03 ...2814194 0373321280964 0168141630255 0956258049288 0711938608397more
Offer details
Trade Prices
Description
Foil and braid shielding delivers reliable, error-free signal quality and protection from EMI/RFI line noise that can distort or destroy data. Molded gold-plated HD15 connectors with gold-plated contacts provide maximum conductivity and minimize data loss. Integral strain relief gives the cable extra flexibility, reduces stress, and helps the cable and connectors move freely without cracking.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 12 oz (340 g) |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Package weight | 12.7 oz (360 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Package weight | 12.7 oz (360 g) |
| Other features | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332128093 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 7.94 lbs (3.6 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 0" (0 mm) |
| Master (outer) case length | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case height | 18" (457.2 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332128093 |