Tripp Lite P500-006 VGA cable 72" (1.83 m) VGA (D-Sub) Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P500-006
- EAN: 0131350398377 0777781843583 03 ...1843583 0373320122968 0767887428111 0100177522630 0617407346817 0151903475928 0045555993094more
- Sell Price:
- Contract No:
- Account price:
VGA High-Resolution RGB Coaxial Cable (HD15 M/F)), 6 ft. (1.83 m)
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
VGA COAX MONITOR EXTENSIONCBL HIGH RESOLUTION CBL W/RGBCOAX (HD15 M/F) 6-FT |
642570 | Register free see stock | ||
Related Products
- HDMI Cables
- VGA Cables
- DVI Cables
- Coaxial Cables
- Audio Cables
- Cable Gender Changers
- DisplayPort Cables
- AV Modular Cables
- Video Cable Adapters
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Tripp Lite P570-003-MICRO HDMI cable 35.8" (0.91 m) HDMI Type A (Standard) HDMI Type D (Micro) BlackCategory: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: HDMI Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: VGA Cables
-
Category: DVI Cables
-
Category: DVI Cables
-
Category: DVI Cables
-
Category: DVI Cables
-
Category: DVI Cables
-
Category: DVI Cables
-
Category: DVI Cables
-
Category: DVI Cables
-
Category: DVI Cables
-
Category: DVI Cables
-
Category: DVI Cables
-
Category: DVI Cables
-
Category: DVI Cables
-
Category: DVI Cables
-
Category: DVI Cables
-
Category: DVI Cables
-
Category: DVI Cables
-
Category: DVI Cables
-
Category: DVI Cables
-
Category: DVI Cables
-
Category: DVI Cables
-
Category: Coaxial Cables
-
Category: Coaxial Cables
-
Category: Audio Cables
-
Category: Audio Cables
-
Category: Audio Cables
-
Category: Audio Cables
-
Category: Audio Cables
-
Category: Audio Cables
-
Category: Audio Cables
-
Category: Audio Cables
-
Category: Audio Cables
-
Category: DisplayPort Cables
-
Category: DisplayPort Cables
-
Category: DisplayPort Cables
-
Category: DisplayPort Cables
-
Category: DisplayPort Cables
-
Category: DisplayPort Cables
-
Category: DisplayPort Cables
-
Category: DisplayPort Cables
-
Category: DisplayPort Cables
-
Category: DisplayPort Cables
-
Category: DisplayPort Cables
-
Category: DisplayPort Cables
-
Category: DisplayPort Cables
-
Category: Video Cable Adapters
-
Category: Video Cable Adapters
-
Category: Video Cable Adapters
-
Category: Video Cable Adapters
-
Category: Video Cable Adapters
-
Category: Video Cable Adapters
Description
Extends Connection Between VGA-Enabled Computer and Monitor Up to 6 ft.
Supports video resolutions up to 2048 x 1536, including 1080p
Made from mini-coax (RGB) and paired video wire
Foil and braid shielding protects against EMI/RFI line noise that can distort or destroy data
Molded gold-plated HD15 connectors and contacts provide maximum conductivity and minimize data loss
Integral strain relief protects cable and connectors from stress and cracking
Rugged PVC jacket designed for long life
Supports video resolutions up to 2048 x 1536, including 1080p
Made from mini-coax (RGB) and paired video wire
Foil and braid shielding protects against EMI/RFI line noise that can distort or destroy data
Molded gold-plated HD15 connectors and contacts provide maximum conductivity and minimize data loss
Integral strain relief protects cable and connectors from stress and cracking
Rugged PVC jacket designed for long life
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Connector gender | Male/Female |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 9" (228.6 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 7" (177.8 mm) |
| Package weight | 9.17 oz (260 g) |
| Other features | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332012293 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 9" (228.6 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 7" (177.8 mm) |
| Package weight | 9.17 oz (260 g) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 5.91 lbs (2.68 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 20" (508 mm) |
| Master (outer) case length | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case height | 18" (457.2 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332012293 |