Tripp Lite P500-025 VGA cable 300" (7.62 m) VGA (D-Sub) Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P500-025
- EAN: 0037332125170 0373321251704 07 ...1251704 0763615943512 6213759716090 5596692149813 0727298400595 5580007478798 5057454606079 0641676297563 0711938631401 7133363477967 0767887428005 0617407387261more
Offer details
Trade Prices
Description
Foil and braid shielding delivers reliable, error-free signal quality and protection from EMI/RFI line noise that can distort or destroy data. Molded gold-plated HD15 connectors with gold-plated contacts provide maximum conductivity and minimize data loss. Integral strain relief gives the cable extra flexibility, reduces stress, and helps the cable and connectors move freely without cracking.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 300" (7.62 m) |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 10" (254 mm) |
| Package depth | 1" (25.4 mm) |
| Package height | 12" (304.8 mm) |
| Package weight | 2.2 lbs (1 kg) |
| Other features | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 20037332125174 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 10" (254 mm) |
| Package depth | 1" (25.4 mm) |
| Package height | 12" (304.8 mm) |
| Package weight | 2.2 lbs (1 kg) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 22 lbs (10 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 15" (381 mm) |
| Master (outer) case length | 2" (50.8 mm) |
| Master (outer) case height | 10" (254 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 20037332125174 |