Tripp Lite P502-020 VGA cable 240.2" (6.1 m) VGA (D-Sub) Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P502-020
- EAN: 0037332181213 0373321812134 07 ...1812134 0748417393826 5580007450718more
Offer details
Related Products
Description
Foil and braid shielding delivers reliable, error-free signal quality and protection from EMI/RFI line noise that can distort or destroy data. Molded gold-plated HD15 male connectors with gold-plated contacts provide maximum conductivity and minimize data loss. Integral strain relief gives the cable extra flexibility, reduces stress, and helps the cable and connectors move freely without cracking.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 240.2" (6.1 m) |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Connector gender | Male/Male |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 17.6 oz (500 g) |
| Package width | 12" (304.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 10" (254 mm) |
| Package weight | 17.6 oz (500 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 12" (304.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 10" (254 mm) |
| Package weight | 17.6 oz (500 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Width | 12" (304.8 mm) |
| Height | 10" (254 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332181210 |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 24.9 lbs (11.3 kg) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case width | 14.3" (363.2 mm) |
| Master (outer) case length | 14" (355.6 mm) |
| Master (outer) case height | 11.9" (302.3 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332181210 |