Tripp Lite P502-100 VGA cable 1200" (30.5 m) VGA (D-Sub) Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P502-100
- EAN: 0037332126702 0971477698840 08 ...7698840 0803982781451 0373321267026 0163120300884 0078667255071 0767035116778more
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
Foil and braid shielding delivers reliable, error-free signal quality and protection from EMI/RFI line noise that can distort or destroy data. Molded gold-plated HD15 male connectors with gold-plated contacts provide maximum conductivity and minimize data loss. Integral strain relief gives the cable extra flexibility, reduces stress, and helps the cable and connectors move freely without cracking.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1200" (30.5 m) |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 17" (431.8 mm) |
| Package depth | 1" (25.4 mm) |
| Package height | 14" (355.6 mm) |
| Package weight | 4.41 lbs (2 kg) |
| Other features | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 20037332126706 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 17" (431.8 mm) |
| Package depth | 1" (25.4 mm) |
| Package height | 14" (355.6 mm) |
| Package weight | 4.41 lbs (2 kg) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 37.9 lbs (17.2 kg) |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case width | 14" (355.6 mm) |
| Master (outer) case length | 2" (50.8 mm) |
| Master (outer) case height | 14" (355.6 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 20037332126706 |