Tripp Lite P560-006 DVI cable 72" (1.83 m) DVI-D Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P560-006
- EAN: 0037332120717 0806291819488 08 ...1819488 0854585323050 0373321207176 5057103005079 5057454619727 0521375262089 6034302027339 6213759732717 6615324229743more
Offer details
Trade Prices
Description
Use in conjunction with DVI video cards that are specified as Dual Link. Both DVI connectors are molded and have integral strain relief for long life reliability.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Ferrite bead | Yes |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Connector 1 | DVI-D |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Dual Link DVI | Yes |
| Data transfer rate | 9.9 Gbit/s |
| Maximum resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1600 (WQXGA) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 9.52 oz (270 g) |
| Package width | 10" (254 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 8" (203.2 mm) |
| Package weight | 9.52 oz (270 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 10" (254 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 8" (203.2 mm) |
| Package weight | 9.52 oz (270 g) |
| Technical details | |
| Ferrite bead | Yes |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332120714 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Width | 10" (254 mm) |
| Height | 8" (203.2 mm) |
| Depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 29.5 lbs (13.4 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 13.9" (353.1 mm) |
| Master (outer) case length | 14.1" (358.1 mm) |
| Master (outer) case height | 12.3" (312.4 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332120714 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |