Tripp Lite P568-006-RA2 HDMI cable 72" (1.83 m) HDMI Type A (Standard) Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P568-006-RA2
- EAN: 0037332146090 0772040771782 03 ...0771782 0373321460908 0115970772182 0182682313347more
Offer details
Trade Prices
Description
Supports iPad2 Video Mirroring when used with Apple Digital AV Adapter
Gold-plated connectors provide optimal signal transfer
Premium double-shielded cable protects against outside noise (EMI/RFI)
Impedance-matched twisted-pair construction reduces cross-talk and interference
Bandwidth up to 18 Gbps - Full 1080p resolution
Perfect for connecting an iPad2 to an HDTV (video mirroring) to watch movies, play games, surf the web and display presentations
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Product colour | Black |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10.2 Gbit/s |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 9" (228.6 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 7" (177.8 mm) |
| Package weight | 4.94 oz (140 g) |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 9" (228.6 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 7" (177.8 mm) |
| Package weight | 4.94 oz (140 g) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332146097 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case gross weight | 3 lbs (1.36 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 18" (457.2 mm) |
| Master (outer) case length | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case height | 16" (406.4 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332146097 |
| Harmonized System (HS) code | 8544.42.2000 |