Tripp Lite P568-050 HDMI cable 600" (15.2 m) HDMI Type A (Standard) Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P568-050
- EAN: 0037332137852 0782695391846 60 ...5391846 6034302028404 0163120450961 0031112086569 0112840354547 0804993672547 6615324230817 0642404118020 0999993647265 0373321378524 0971474358341 0172302880298more
Offer details
Trade Prices
Description
Supports iPad2 Video Mirroring when used with Apple Digital AV Adapter
Gold-plated connectors provide optimal signal transfer
Premium double-shielded cable protects against outside noise (EMI/RFI)
Impedance-matched twisted-pair construction reduces cross-talk and interference
Bandwidth up to 10.2 Gbps - 4K resolution
In most applications, a signal booster (B122-000-60) will need to be used with this cable to ensure a signal strong enough for your display
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 30 Hz |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 600" (15.2 m) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| Data transfer rate | 10.2 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Supported video modes | 1080p |
| HDCP | Yes |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| Unidirectional | No |
| Colour sampling | 4:4:4 |
| Extended display identification data (EDID) | Yes |
| Number of shielding layers | 2 |
| Bending radius (min) | 1.44" (3.65 cm) |
| Cable type | Round cable |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.2 lbs (1 kg) |
| Cable diameter | 0.287" (7.3 mm) |
| Package width | 12" (304.8 mm) |
| Package depth | 1" (25.4 mm) |
| Package height | 10" (254 mm) |
| Package weight | 2.2 lbs (1 kg) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 12" (304.8 mm) |
| Package depth | 1" (25.4 mm) |
| Package height | 10" (254 mm) |
| Package weight | 2.2 lbs (1 kg) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Width | 12" (304.8 mm) |
| Height | 10" (254 mm) |
| Depth | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 20037332137856 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case gross weight | 18.9 lbs (8.57 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 14" (355.6 mm) |
| Master (outer) case length | 14" (355.6 mm) |
| Master (outer) case height | 8.1" (205.7 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 20037332137856 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |