Tripp Lite RS1215-RA surge protector Black 12 AC outlet(s) 120 V 180" (4.57 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: RS1215-RA
- EAN: 0037332099402 0373320994022 07 ...0994022 0778889179307 0763615969727more
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
Specifications
| Power | |
|---|---|
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Nominal current output | 15 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 180" (4.57 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Mounting | 1U |
| Rack mounting | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Cable colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.61 lbs (2.09 kg) |
| Cable length | 180" (4.57 m) |
| Width | 17.5" (444.5 mm) |
| Depth | 4.49" (114 mm) |
| Height | 1.75" (44.5 mm) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |