Tripp Lite S522-03M Serial Attached SCSI (SAS) cable 118.1" (3 m) Black, Silver
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: S522-03M
- EAN: 0797864298291 0037332151988 03 ...2151988 0373321519880more
Offer details
Description
- Hi-Performance 3 Meter SAS External Cable
- SFF-8470 to SFF-8470
- External SAS Cable, SFF-8470 to SFF-8470 - 3 Meter
- Made with High Performance Infiniband Cable
- Support data transfer rates from 3.0 up to 6.0 gigabytes per second
- SFF-8470 thumbscrew type connectors in diecast zinc housing for durability
- RoHS compliant
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Female/Female |
| Connector 2 | SFF-8470 |
| Connector 1 | SFF-8470 |
| Product colour | Black, Silver |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Technical details | |
| Package width | 9.8" (248.9 mm) |
| Package height | 12.2" (309.9 mm) |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Colour | |
| Product colour | Black, Silver |
| Ports & interfaces | |
| Connector 2 | SFF-8470 |
| Connector 1 | SFF-8470 |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Packaging data | |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package weight | 13.4 oz (380 g) |
| Package width | 9.8" (248.9 mm) |
| Package height | 12.2" (309.9 mm) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 13" (330.2 mm) |
| Master (outer) case length | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case height | 14.6" (370.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 18.7 lbs (8.48 kg) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |