Tripp Lite S522-01M InfiniBand/fibre optic cable 39.4" (1 m) SFF-8470 Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: S522-01M
- EAN: 0071021003981 0102646031766 03 ...6031766 0373321389278 0031069900116 0037332138927more
Offer details
Description
Made with High Performance Infiniband Cable
Support data transfer rates from 3.0 up to 6.0 gigabytes per second
SFF-8470 thumbscrew type connectors in diecast zinc housing for durability
RoHS compliant
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | SFF-8470 |
| Connector 2 | SFF-8470 |
| Cable length | 39.4" (1 m) |
| Data transfer rate | 48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Country of origin | China |
| Packaging data | |
| Package width | 9" (228.6 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 7" (177.8 mm) |
| Package weight | 6.7 oz (190 g) |
| Technical details | |
| Connector 1 | SFF-8470 |
| Connector 2 | SFF-8470 |
| Cable length | 39.4" (1 m) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332138924 |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 48 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 39.4" (1 m) |
| Package width | 9" (228.6 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 7" (177.8 mm) |
| Package weight | 6.7 oz (190 g) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 17" (431.8 mm) |
| Master (outer) case length | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case height | 14" (355.6 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 4.21 lbs (1.91 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332138924 |