Tripp Lite SK10TG surge protector Black 1 AC outlet(s) 120 V
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SK10TG
- EAN: 0037332177018 0037332148308 03 ...2148308 0373321770182more
Offer details
Related Products
Description
- 1 outlets / direct plug-in
- Surge suppression rating: 350 joules
- Timer Feature
- EMI/RFI noise filtering
- Diagnostic LEDs indicate Protected (green) & Grounded (red)
- $5,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 350 J |
| AC outlets quantity | 1 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Nominal current output | 15 A |
| Clamping voltage | 400 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Country of origin | China |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Response time | 0.000001 ms |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Output power description | 1875W |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.53 oz (100 g) |
| Width | 2.76" (70.1 mm) |
| Depth | 1.5" (38.1 mm) |
| Height | 2.76" (70.1 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL1449 |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.94 oz (140 g) |
| Package width | 2.6" (66 mm) |
| Package depth | 2.9" (73.7 mm) |
| Package height | 3.8" (96.5 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 6.8" (172.7 mm) |
| Master (outer) case length | 8.9" (226.1 mm) |
| Master (outer) case height | 6.7" (170.2 mm) |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332177015 |
| Master (outer) case gross weight | 3.7 lbs (1.68 kg) |