Tripp Lite SK3-0 surge protector Gray 3 AC outlet(s) 120 V
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SK3-0
- EAN: 0956257693017 7038557027129 07 ...7027129 0767887432835 0807320269861 7038557027037 0163120694662 0182682326903 0617407358513 0741329016685 6213759750834 5554442473366 0115970778320 0151903487068 7887117195989 0930242108922 0675903950891 0749858037508 0803983010802 0778890687778 0168141249037 0999998223716 0696582371388 7044447798543 0373321663194 0100177533773 0777787444418 7337331943595 7445803043619 0971474314392more
Offer details
Related Products
Description
Key Features
- 3 outlets / direct plug-in
- Surge suppression rating: 660 joules
- EMI/RFI noise filtering
- Diagnostic LEDs indicate Protected (green) & Grounded (red)
- Lifetime product warranty
- $5,000 Ultimate Lifetime Insurance (USA & Canada only)
Typical Applications
- Ideal for any desktop, network or home computing application requiring AC protection
Package Includes
- SK3-0 surge suppressor
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 660 J |
| AC outlets quantity | 3 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15P |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Peak power | 1875 W |
| Nominal current output | 15 A |
| Clamping voltage | 150 V |
| Maximum spike current | 27000 A |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Response time | 0.001 ms |
| Material | Plastic |
| Product colour | Gray |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.17 oz (90 g) |
| Width | 3.8" (96.5 mm) |
| Depth | 2.1" (53.3 mm) |
| Height | 2.5" (63.5 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 5.29 oz (150 g) |
| Package width | 3" (76.2 mm) |
| Package depth | 2.7" (68.6 mm) |
| Package height | 5.9" (149.9 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Telephone line protection | No |
| Network line protection | No |
| Audio/video line protection | No |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 9.3" (236.2 mm) |
| Master (outer) case length | 15.2" (386.1 mm) |
| Master (outer) case height | 7" (177.8 mm) |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332166323 |
| Master (outer) case gross weight | 5.91 lbs (2.68 kg) |