Tripp Lite SMART3000NET uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 3 kVA 2400 W
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SMART3000NET
- EAN: 0666669989539
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 2400 W |
| Surge energy rating | 480 J |
| Output power capacity | 3 kVA |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 95.7" (2.43 m) |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Output power | 2400 W |
| Surge energy rating | 480 J |
| Output power capacity | 3 kVA |
| Battery | |
| Battery recharge time | 2 h |
| Typical backup time at half load | 23 min |
| Typical backup time at full load | 7 min |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1778 (USA), cUL (Canada), FCC Class A, NOM (Mexico) |
| Cable length | 95.7" (2.43 m) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | UL1778 (USA), cUL (Canada), FCC Class A, NOM (Mexico) |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 12.6" (320 mm) |
| Package depth | 21.8" (553.7 mm) |
| Package height | 16.5" (419.1 mm) |
| Weight | 80 lbs (36.3 kg) |
| Width | 9" (228.6 mm) |
| Package weight | 96.6 lbs (43.8 kg) |
| Height | 17" (431.8 mm) |
| Depth | 13" (330.2 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 12.6" (320 mm) |
| Package depth | 21.8" (553.7 mm) |
| Package height | 16.5" (419.1 mm) |
| Package weight | 96.6 lbs (43.8 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 12.6" (320 mm) |
| Master (outer) case length | 21.8" (553.7 mm) |
| Master (outer) case height | 16.5" (419.1 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 96.6 lbs (43.8 kg) |
| Other features | |
| Output connections | 4 NEMA 5-15R & 4 NEMA 5-15/20R |
| Input connection type | NEMA L5-30P |
| Dimensions (WxDxH) | 9.02 x 12.5 x 17" (229 x 317.5 x 432 mm) |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Nominal input voltage | 120 V |