Tripp Lite SMART5000RT3U uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 5 kVA 4000 W 14 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SMART5000RT-3U
- EAN: 0373320992424
Offer details
Description
- Large 5000VA/4000W output capacity with full-time sine wave output offers guaranteed compatibility with all equipment types
- High power density 5kVA power module and battery pack occupy only 3 rack spaces (3U) each (UPS and battery pack require 6U total installed)
- 38 min. half load runtime, expandable with multiple external battery packs BP48V24-2U (limit 1), BP48V60RT-3U (multi-pack compatible) and BP48V27-2US (multi-pack compatible)
- Line-interactive voltage regulation corrects severe brownouts and overvoltages without using battery power
- Dual voltage output is simultaneously compatible with both 208V and 120V equipment
- 14 total outlets (120V: 10 x 5-15R, 2 x 5-20R/208V: 1 x L6-30R, 1 x L14-30R)
- Diagnostic LEDs provide visual indication of 17 separate performance conditions
- Included PowerAlert Software provides e-mail notification of power problems and simultaneous automatic unattended shutdown of multiple servers
- 4 built-in communications ports (2 x DB9, 2 x USB) for remote monitoring and unattended shutdown
- Slot for SNMP/web card (part# SNMPWEBCARD) and environmental sensor (part# ENVIROSENSE) for remote communications in large IP environments
- 8 customized load management receptacles can be individually powered off and back on again via software interface to reboot remote equipment or perform "load shedding" of less critical loads to extend battery runtime for the most critical equipment
- Emergency Power Off (EPO) interface for emergency shutoff in large facilities
- Hot-swappable/user replaceable external battery pack(s) allow on-site battery replacement without powering off connected equipment or removing the UPS from the rack
- UPS external battery pack ships fully assembled and ready for connection to the power module, no time consuming, connection of individual internal batteries by user is necessary
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output voltage regulation | -10, +20% |
| Output power | 4000 W |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 208 V |
| Surge energy rating | 1020 J |
| Maximum current | 30 A |
| Efficiency | 94% |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power factor | 0.8 |
| Output power capacity | 5 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| AC outlets quantity | 14 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA 5–20R, NEMA L14-30R, NEMA L6-30R |
| Power plug | NEMA L6-30P |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Serial ports quantity | 2 |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | -10, +20% |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| Output power | 4000 W |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 208 V |
| Surge energy rating | 1020 J |
| Maximum current | 30 A |
| Efficiency | 94% |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Power factor | 0.8 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 5 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Battery | |
| Battery recharge time | 4 h |
| Typical backup time at half load | 38 min |
| Typical backup time at full load | 16 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Rack capacity | 6U |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Housing material | Steel |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 24" (609.6 mm) |
| Package depth | 34" (863.6 mm) |
| Package height | 24.5" (622.3 mm) |
| Weight | 92.6 lbs (42 kg) |
| Width | 17.5" (444 mm) |
| Package weight | 321.7 lbs (145.9 kg) |
| Height | 5.24" (133 mm) |
| Depth | 22.5" (572 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 24" (609.6 mm) |
| Package depth | 34" (863.6 mm) |
| Package height | 24.5" (622.3 mm) |
| Package weight | 321.7 lbs (145.9 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 24" (609.6 mm) |
| Master (outer) case length | 34" (863.6 mm) |
| Master (outer) case height | 24.5" (622.3 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 321.7 lbs (145.9 kg) |
| Other features | |
| Output connections | 10 x 5-15R 2 x 5-15/20R 1 x L14-30R 1 x L6-30R |