Tripp Lite SMART1500XL uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.5 kVA 980 W 6 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SMART1500XL
- EAN: 0373321006892 0037332100689
Offer details
Description
- 1500VA/980 watt power handling capability supports a variety of networking, telecom and various other application types
- Large internal batteries offer 20 minutes half load runtime and 7 minutes at full load during power failures
- Runtime is expandable with the addition of BP36V15-2U (limit 1); BP36V42-3U (multi-pack compatible) and BP36V27-2US (multi-pack compatible) external battery packs
- Automatic Voltage Regulation (AVR) circuits with two boost and one voltage reduction level maintains usable 120V nominal output over an input voltage range of 75-147V
- Includes a total of 6 NEMA5-15R outlets, 1 of which can be individually powered on and off via software interface to selectively reboot remote equipment or shed less significant loads to extend battery runtime for more critical equipment
- Includes 1 USB and 1 DB9 monitoring port for remote monitoring of UPS status and site power conditions
- PowerAlert UPS monitoring and unattended shutdown software with complete cabling included
- Notification of system status via 5 LEDs and multi-function audible alarms
- Wall mountable with UPSWM wallmount bracket
- Attractive small footprint black tower housing uses less than 66 square inches
- Built-in rear-exit cooling fan runs as needed to maintain optimal internal temperatures during extended run battery operation
- Hot-swappable/user replaceable batteries allow on-site battery replacement
- UPS battery set ships fully assembled and ready for installation, no time consuming connection of internal batteries by user is necessary
- Cold start capability enables UPS turn-on in battery mode during blackout conditions
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output voltage regulation | 18 - 8% |
| Output power | 980 W |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Maximum current | 15 A |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Surge protection | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Output voltage regulation | 18 - 8% |
| Output power | 980 W |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Maximum current | 15 A |
| Surge protection | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| Battery | |
| Battery voltage | 36 V |
| Battery recharge time | 4 h |
| Typical backup time at half load | 20 min |
| Typical backup time at full load | 7 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Replacement battery cartridge | RBC53 |
| Design | |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Certificates | |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 11.7" (298 mm) |
| Package depth | 13.5" (343 mm) |
| Package height | 18" (457 mm) |
| Weight | 41.7 lbs (18.9 kg) |
| Width | 7.48" (190 mm) |
| Package weight | 46.3 lbs (21 kg) |
| Height | 12.8" (324 mm) |
| Depth | 9.49" (241 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 11.7" (298 mm) |
| Package depth | 13.5" (343 mm) |
| Package height | 18" (457 mm) |
| Package weight | 46.3 lbs (21 kg) |
| Other features | |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 95% |