Tripp Lite SU40KX uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 40 kVA 32000 W 0 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SU40KX
- EAN: 0373321413782 0037332141378
Offer details
Related Products
Description
- N+1 configuration: If maintenance is required, two self-contained, redundant 20kVA power modules can be hot-swapped with the load remaining powered
- 1+1 configuration: Two SU40KX can be connected in parallel to provide either fail-safe redundancy or increased capacity
- High input power factor, advanced IGBT inverter technology and Digital Signal Processor (DSP) technology produce low input total harmonic distortion (THDi)
- Low THDi (less than 3%) reduces installation costs by allowing 1:1 generator sizing
- Extremely efficient operation (up to 97%) saves money by reducing electricity consumption
- True on-line, double-conversion UPS with IGBT technology provides pure sine wave AC output at all times
- Maintains continuous operation with zero transfer time through blackouts, voltage fluctuations and surges
- Removes harmonic distortion, electrical impulses, frequency variations and other hard-to-solve power problems
- 40,000VA/32,000W power capacity with 3-phase, hardwire input/output connections
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output voltage regulation | 4% |
| Output power factor | 0.8 |
| Output power | 32000 W |
| Input operation voltage (min) | 220 V |
| Input operation voltage (max) | 415 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 415 V |
| Surge energy rating | 5950 J |
| Maximum current | 53 A |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 40 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Number of output phases | 3 |
| Number of input phases | 3 |
| LED indicators | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | 4% |
| Number of output phases | 3 |
| Number of input phases | 3 |
| Output power factor | 0.8 |
| Output power | 32000 W |
| Input operation voltage (min) | 220 V |
| Input operation voltage (max) | 415 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 415 V |
| Surge energy rating | 5950 J |
| Maximum current | 53 A |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Crest factor | 3:1 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 40 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 0 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Terminal |
| Power plug | Terminal |
| Serial ports quantity | 1 |
| Battery | |
| Battery recharge time | 4 h |
| Typical backup time at half load | 13 min |
| Typical backup time at full load | 5.5 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Built-in fan | Yes |
| Housing material | Steel |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Built-in fan | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 28.5" (724 mm) |
| Package depth | 42.5" (1080 mm) |
| Package height | 55" (1397 mm) |
| Weight | 908.7 lbs (412.2 kg) |
| Width | 20.5" (521 mm) |
| Package weight | 1058.9 lbs (480.3 kg) |
| Height | 45.8" (1163 mm) |
| Depth | 33.7" (856 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 28.5" (724 mm) |
| Package depth | 42.5" (1080 mm) |
| Package height | 55" (1397 mm) |
| Package weight | 1058.9 lbs (480.3 kg) |