Tripp Lite T020-001-PSF network cable tester Optical Loss Test Sets (OLTS) Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: T020-001-PSF
- EAN: 0037332190345 0191114758281
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
The power meter supports 850 nm, 1300 nm, 1310 nm, 1490 nm, 1550 nm and 1625 nm wavelengths, while the light source supports 1310 nm and 1550 nm wavelengths. The visual fault locator features multiple frequency settings for continuous and flashing modes. The easy-to-read LCD interface displays power loss measurement data, wavelength, frequency, battery capacity and battery charge status.
Three AA batteries are included, and the auto-off function preserves battery power. If you’re using rechargeable AA batteries, the USB Micro-B port charges them via connection to a USB wall charger or a computer’s USB port. When not in use, the T020-001-PSF can be stored in its handy carrying case.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Optical Loss Test Sets (OLTS) |
| Supported connectors | FC |
| Test type | Transmission testing |
| Calibrated wavelengths | 850,1300,1310,1490,1550,1625 nm |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Auto power off | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Storage pouch | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 33.5 oz (950 g) |
| Package depth | 2.28" (57.9 mm) |
| Package width | 6.06" (153.9 mm) |
| Package height | 7.56" (192 mm) |
| Technical details | |
| Product type | Optical Loss Test Sets (OLTS) |
| Supported connectors | FC |
| Test type | Transmission testing |
| Calibrated wavelengths | 850,1300,1310,1490,1550,1625 nm |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Package width | 6.06" (153.9 mm) |
| Package height | 7.56" (192 mm) |
| Product colour | Black |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332190342 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 33.5 oz (950 g) |
| Package depth | 2.28" (57.9 mm) |
| Package width | 6.06" (153.9 mm) |
| Package height | 7.56" (192 mm) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 21.6 lbs (9.8 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 8.27" (210.1 mm) |
| Master (outer) case length | 6.5" (165.1 mm) |
| Master (outer) case height | 23.6" (599.9 mm) |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332190342 |