Tripp Lite TLM306NC surge protector Gray 3 AC outlet(s) 120 V 70.9" (1.8 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: TLM306NC
- EAN: 0373321343638 0151903615850
Offer details
Related Products
Description
INPUT/OUTPUT: Input: NEMA 5-15P/Output: 3 NEMA 5-15R
ELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 15A
FORMAT: Corded power distribution strip
- Multi-outlet power strip offers reliable, convenient and cost-effective power distribution for appliances, power tools, lighting and other electrical equipment
- Includes 3 NEMA 5-15R outlets
- Illuminated on/off switch provides one-touch power control for connected equipment
- Transparent switch cover snaps tight to prevent accidental shutoff
- Convenient keyhole slots provide secure mounting options for a wide variety of surfaces and applications
- 15A power handling capacity with integrated circuit breaker
- 120V AC, 50/60Hz electrical compatibility
- 6-foot AC power cord
- Rugged metal case provides extra safety and durability
- UL certification
- Lifetime warranty
Applications
- Offers a reliable, convenient and cost-effective method of power distribution for appliances, power tools, lighting and other electrical equipment in home, office or worksite.
- Unfiltered electrical pass-through makes the power strip ideal for distributing alternate waveform UPS or generator power to connected equipment.
Package Includes
- TLM306NC power strip
- Warranty information
- Instruction manual
Specifications
| Power | |
|---|---|
| AC outlets quantity | 3 AC outlet(s) |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Features | |
| Country of origin | China |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Gray |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 22.6 oz (640 g) |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Width | 8.75" (222.2 mm) |
| Depth | 2.5" (63.5 mm) |
| Height | 2" (50.8 mm) |
| Packaging data | |
| Package weight | 27.2 oz (770 g) |
| Package width | 9.9" (251.5 mm) |
| Package depth | 5.7" (144.8 mm) |
| Package height | 2.4" (61 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Dimensions (WxDxH) | 2.52 x 2.01 x 8.74" (64 x 51 x 222 mm) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 12" (304.8 mm) |
| Master (outer) case length | 28" (711.2 mm) |
| Master (outer) case height | 10.8" (274.3 mm) |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332134360 |
| Master (outer) case gross weight | 41.9 lbs (19 kg) |