Tripp Lite TLM606NC surge protector Gray 6 AC outlet(s) 120 V 70.9" (1.8 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: TLM606NC
- EAN: 0373321274260
Offer details
Related Products
Description
INPUT/OUTPUT: Input: NEMA 5-15P/Output: 6 NEMA 5-15R
ELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 15A
FORMAT: Corded power distribution strip
- Multi-outlet power strip offers reliable, convenient and cost-effective power distribution for appliances, power tools, lighting and other electrical equipment
- Includes 6 NEMA 5-15R outlets
- Illuminated on/off switch provides one-touch power control for connected equipment
- Transparent switch cover snaps tight to prevent accidental shutoff
- Convenient keyhole slots provide secure mounting options for a wide variety of surfaces and applications
- 15A power handling capacity with integrated circuit breaker
- 120V AC, 50/60Hz electrical compatibility
- 6-foot AC line cord
- Rugged metal case provides extra safety and durability
- UL certification
- Lifetime warranty
Applications
- Offers a reliable, convenient and cost-effective method of power distribution for appliances, power tools, lighting and other electrical equipment in home, office or worksite.
- Unfiltered electrical pass-through makes the power strip ideal for distributing alternate waveform UPS or generator power to connected equipment.
Package Includes
- TLM606NC power strip
- Warranty information
- Instruction manual
Specifications
| Power | |
|---|---|
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Features | |
| Country of origin | China |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Gray |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 32.1 oz (910 g) |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Width | 13.7" (349.2 mm) |
| Depth | 2.75" (69.8 mm) |
| Height | 2" (50.8 mm) |
| Packaging data | |
| Package weight | 33.5 oz (950 g) |
| Package width | 5" (127 mm) |
| Package depth | 2.5" (63.5 mm) |
| Package height | 14.5" (368.3 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 10" (254 mm) |
| Master (outer) case length | 12" (304.8 mm) |
| Master (outer) case height | 15.5" (393.7 mm) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332127423 |
| Master (outer) case gross weight | 22.3 lbs (10.1 kg) |