Tripp Lite TLM615NC20 surge protector Gray 6 AC outlet(s) 120 V 177.2" (4.5 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: TLM615NC20
- EAN: 0512322040799 0168141553165 05 ...1553165 0521227534920 0163120466405 0971475492303 0763616000207 0373321343942 0777787436406 0611101604969 0790145152299 0601000665963 0132017765068 0734911313170more
Offer details
Related Products
Description
INPUT/OUTPUT: Input: NEMA 5-20P/Output: 6 NEMA 5-15/20R
ELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 20A
FORMAT: 20A corded power distribution strip
- Multi-outlet power strip offers reliable, convenient and cost-effective power distribution for appliances, power tools, lighting and other electrical equipment
- Includes 6 NEMA 5-15/20R outlets
- Illuminated on/off switch provides one-touch power control for connected equipment
- Transparent switch cover snaps tight to prevent accidental shutoff
- Convenient keyhole slots provide secure mounting options for a wide variety of surfaces and applications
- Heavy-duty 20A power handling capacity with integrated circuit breaker
- 120V AC, 50/60Hz electrical compatibility
- 15-foot AC power cord
- Rugged metal case provides extra safety and durability
- UL certification
- Lifetime warranty
Applications
- Offers a reliable, convenient and cost-effective method of power distribution for appliances, power tools, lighting and other electrical equipment in home, office or worksite.
- Unfiltered electrical pass-through makes the power strip ideal for distributing alternate waveform UPS or generator power to connected equipment.
- Heavy-duty 20-amp rating is compatible with applications requiring 20-amp electrical service and NEMA 5-15/20R outlets also allow standard 15-amp equipment to be connected.
Package Includes
- TLM615NC20 power strip
- Warranty information
- Instruction manual
Specifications
| Power | |
|---|---|
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 177.2" (4.5 m) |
| Features | |
| Country of origin | China |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Gray |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.59 lbs (1.63 kg) |
| Cable length | 177.2" (4.5 m) |
| Width | 13.7" (349.2 mm) |
| Depth | 2.5" (63.5 mm) |
| Height | 2" (50.8 mm) |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.79 lbs (1.72 kg) |
| Package width | 6.5" (165.1 mm) |
| Package depth | 2.25" (57.2 mm) |
| Package height | 15.5" (393.7 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Dimensions (WxDxH) | 25 x 2.01 x 1.38" (635 x 51 x 35 mm) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 13.6" (345.9 mm) |
| Master (outer) case length | 14.6" (372.1 mm) |
| Master (outer) case height | 16.6" (420.9 mm) |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332134391 |
| Master (outer) case gross weight | 48.7 lbs (22.1 kg) |