Tripp Lite TLNETEM temperature/humidity sensor Indoor Freestanding Wired
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: TLNETEM
- EAN: 0037332191687
Offer details
Related Products
Description
By ensuring the optimum environment in your network closet or data center, the TLNETEM helps prevent equipment failure and costly downtime caused by excessive heat and high-humidity conditions.
Remotely Monitor Your Network Environment
Allows users to remotely monitor temperature and humidity in network environments
Helps prevent equipment degradation and failure
Dry-contact interface enables monitoring of up to four alarm, security and telecom devices
Versatile and Easy Installation
Integrates easily with a Tripp Lite SmartPro or SmartOnline UPS System operating with a TLNETCARD web management accessory
Extra-long cable allows the sensor to be mounted up to 12 ft. away from the TLNETCARD
TAA Compliant
Complies with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Purpose | Indoor |
| Connectivity technology | Wired |
| Type | Freestanding |
| Built-in display | No |
| Certification | TAA |
| Technical details | |
| Purpose | Indoor |
| Connectivity technology | Wired |
| Type | Freestanding |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332191684 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 6.06" (153.9 mm) |
| Package depth | 6.38" (162.1 mm) |
| Package height | 1.65" (41.9 mm) |
| Package weight | 8.82 oz (250 g) |
| Width | 2.5" (63.5 mm) |
| Depth | 2.5" (63.5 mm) |
| Height | 1.5" (38.1 mm) |
| Weight | 6.35 oz (180 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 6.06" (153.9 mm) |
| Package depth | 6.38" (162.1 mm) |
| Package height | 1.65" (41.9 mm) |
| Package weight | 8.82 oz (250 g) |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Certificates | |
| Certification | TAA |
| Other features | |
| Country of origin | Taiwan |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | Taiwan |
| Master (outer) case width | 13" (329.9 mm) |
| Master (outer) case length | 13.6" (344.9 mm) |
| Master (outer) case height | 9.65" (245.1 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 14.3 lbs (6.5 kg) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332191684 |