Tripp Lite TLP410DMUSB surge protector Black 4 AC outlet(s) 120 V 120.1" (3.05 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: TLP410DMUSB
- EAN: 0037332199638
Offer details
Related Products
Description
Recommended for home or office workstations, the TLP410DMUSB is designed for installation in your desktop’s 60-millimeter (2.4 inches) grommet hole (if your desk has no pre-cut hole, you can drill one yourself). It folds onto the desktop for connection of equipment. An LED indicates surge suppression at a glance. A resettable 15A circuit breaker shuts down equipment in case of an overload.
When not in use, straighten the TLP410DMUSB to a vertical position and push it down into the grommet until it’s flush with the desk surface. The 10-foot power cord is long enough to reach distant AC outlets. Permanent mounting to the desk helps deter theft.
Tripp Lite will repair or replace any connected equipment damaged by surges, including direct lightning strikes, up to $20,000 for life (valid in the U.S., Canada and Puerto Rico only).
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 1500 J |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Peak current, normal mode | 15 A |
| Clamping voltage | 400 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 2 |
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Response time | 0.00006 ms |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 27.9 oz (790 g) |
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| Width | 2.25" (57.2 mm) |
| Depth | 2.36" (59.9 mm) |
| Height | 11.5" (293.1 mm) |
| Packaging data | |
| Package weight | 32.1 oz (910 g) |
| Package width | 3" (76.2 mm) |
| Package depth | 12" (304.8 mm) |
| Package height | 4.2" (106.7 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 9.4" (238.8 mm) |
| Master (outer) case length | 16" (406.4 mm) |
| Master (outer) case height | 13.6" (345.4 mm) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332199635 |
| Master (outer) case gross weight | 20.4 lbs (9.25 kg) |