Tripp Lite TLP310USBS surge protector Black 3 AC outlet(s) 120 V 120.1" (3.05 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: TLP310USBS
- EAN:
Offer details
Trade Prices
Description
Recommended for home, office, workstations and dorm rooms, the TLP310USBS includes two sets of brackets and hardware for permanent mounting in, on or under your desk or workstation. The 10-foot power cord is long enough to reach distant AC outlets. Tripp Lite will repair or replace any connected equipment damaged by surges, including direct lightning strikes, up to $20,000 for life (valid in the U.S., Canada and Puerto Rico only).
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 510 J |
| AC outlets quantity | 3 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Peak current, normal mode | 15 A |
| Clamping voltage | 1000 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 2 |
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Response time | 0.00006 ms |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 26.5 oz (750 g) |
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| Width | 7.24" (183.9 mm) |
| Depth | 1.54" (39.1 mm) |
| Height | 2.2" (55.9 mm) |
| Packaging data | |
| Package weight | 30.3 oz (860 g) |
| Package width | 2.5" (63.5 mm) |
| Package depth | 5.4" (137.2 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 11.2" (284.5 mm) |
| Master (outer) case length | 14" (355.6 mm) |
| Master (outer) case height | 9.2" (233.7 mm) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332198478 |
| Master (outer) case gross weight | 19.4 lbs (8.8 kg) |