Tripp Lite TLP606 surge protector Gray 6 AC outlet(s) 120 V 70.9" (1.8 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: TLP606
- EAN: 0666672725445 0638084882740 08 ...4882740 0800188071553 0790304486289 0823019823985 0037332152282 0641438181314 0801593410111 7123290478960 0601000460308 0617407482652 0641438155575 0809302193386 0804993673117 0806291810805 0809099303586 0508928381121 0638865617974 0806792211422 0803982825216 0638458746487 0373321190492 0640206721325 7445803067035more
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
PLUG/OUTLETS: Input: NEMA5-15P/Output: 6 NEMA5-15R/6-ft. AC line cord
ELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 15A (Requires NEMA5-15R wall receptacle)
FORMAT: Corded multi-outlet strip with 1 transformer spaced outlet
SUPPRESSION: AC: 150V RMS Clamping/790 joules/400V UL1449 3rd Edition
- 6 outlets
- 6-ft. cord
- Surge suppression rating: 790 joules
- EMI/RFI noise filtering
- 15 amp resettable circuit breaker
- Green protection LED
- Includes full normal mode (H-N) and common mode (N-G/H-G) line surge suppression
- Can accommodate 1 large transformer plug without covering remaining outlets, 3 total transformers
- Keyhole support for wall mounting
- Lighted power switch
- $20,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 790 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Peak power | 1800 W |
| Peak current, common mode | 35500 A |
| Nominal current output | 15 A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Features | |
| Country of origin | China |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Gray |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 16.2 oz (460 g) |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Width | 1.85" (47 mm) |
| Depth | 1.23" (31.2 mm) |
| Height | 10.8" (274.3 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL1449, UL1363, cUL |
| Packaging data | |
| Package weight | 19 oz (540 g) |
| Package width | 1.6" (40.6 mm) |
| Package depth | 4.9" (124.5 mm) |
| Package height | 12" (304.8 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 10.2" (259.1 mm) |
| Master (outer) case length | 17.3" (439.4 mm) |
| Master (outer) case height | 13" (330.2 mm) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332125115 |
| Master (outer) case gross weight | 24.3 lbs (11 kg) |