Tripp Lite TLP602 surge protector Gray 6 AC outlet(s) 120 V 24" (0.61 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: TLP602
- EAN: 3609920104750 0168141415531 08 ...1415531 0823019823954 0999994562963 0642125346306 6213759967294 7445803036291 7133363357283 0072091676914 0999996663989 7887117195637 0806792211392 0611101972167 0809302193355 5554442473694 0800011453174 0373320954040 0172302768404 6935743271445 0801593410081 0803983011151 0999994049945 0842376907527 0521227494743 0071020503987 0755034027850 0132017982991 0638084882689 0638865611699 7123290478946 0666669783335 0617407586886 0767887432330 0841551056210 0804993673087 5436639834399 0640206720144 0999992239331more
- Sell Price:
- Contract No:
- Account price:
Protect It! 6-Outlet Home Computer Surge Protector, 2-ft. Cord, 180 Joules
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Surge Protector Strip 6 Outlet |
TRPTLP602 | Register free see stock | ||
|
6-OUTLET SURGE SUPPRESSOR150 JOULESWITH 2 FT CORD |
239707 | |||
|
6-OUT 2' CORD SURGE SUPPRESSOR-GRAY |
TRPTLP602 | |||
|
TRIPPLITE Surge 6outlet (3 Transformers) 250 Joules |
48854 | |||
|
EATON, SURGE PROTECTOR/SUPPRESSOR 6 OUTLETS 2' CORD 750 JOULES, HOLDS 3 TRANSFORMERS |
TLP602 | |||
Related Products
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
-
Category: Surge Protectors
Description
Tripp Lite's TLP602 offers economical AC surge suppression for workstations, desktop PCs, telecom systems and other sensitive electronics. Built-in AC surge suppression shields connected equipment from damage and performance problems due to transient surges. TLP602 offers 6 total outlets, 2 foot cord. AC suppression rated at 180 joules shields equipment from surges and line noise. Attractive gray housing with keyhole mounting tabs and 1 designated transformer plug outlet offers convenient protection of desktop computer equipment and accessories.
PLUG/OUTLETS: Input: NEMA5-15P/Output: 6 NEMA5-15R/2-ft. AC line cord
ELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 15A (Requires NEMA5-15R wall receptacle)
FORMAT: Corded multi-outlet strip
SUPPRESSION: AC: 150V RMS Clamping/180 joules
- 6 outlets
- 2-ft. cord
- Surge suppression rating: 180 joules
- 15 amp resettable circuit breaker
- Includes full normal mode (H-N) and common mode (N-G/H-G) line surge suppression
- Can accommodate 1 large transformer plug without covering remaining outlets, 4 total transformers
- Keyhole support for wall mounting
- Lighted power switch
- $2,500 Ultimate Lifetime Insurance (USA and Canada Only)
PLUG/OUTLETS: Input: NEMA5-15P/Output: 6 NEMA5-15R/2-ft. AC line cord
ELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 15A (Requires NEMA5-15R wall receptacle)
FORMAT: Corded multi-outlet strip
SUPPRESSION: AC: 150V RMS Clamping/180 joules
- 6 outlets
- 2-ft. cord
- Surge suppression rating: 180 joules
- 15 amp resettable circuit breaker
- Includes full normal mode (H-N) and common mode (N-G/H-G) line surge suppression
- Can accommodate 1 large transformer plug without covering remaining outlets, 4 total transformers
- Keyhole support for wall mounting
- Lighted power switch
- $2,500 Ultimate Lifetime Insurance (USA and Canada Only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 180 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Peak power | 1800 W |
| Peak current, common mode | 12000 A |
| Nominal current output | 15 A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 24" (0.61 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Country of origin | China |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Gray |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 9.17 oz (260 g) |
| Cable length | 24" (0.61 m) |
| Width | 1.69" (42.9 mm) |
| Depth | 9.44" (239.8 mm) |
| Height | 1.18" (30 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL1449, UL1363, cUL |
| Packaging data | |
| Package weight | 12 oz (340 g) |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package depth | 11.2" (284.5 mm) |
| Package height | 2" (50.8 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 8.5" (215.9 mm) |
| Master (outer) case length | 18.9" (480.1 mm) |
| Master (outer) case height | 12" (304.8 mm) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332095401 |
| Master (outer) case gross weight | 14.7 lbs (6.67 kg) |